Doplňková cvičení
 

Trénink karate v sobě skrývá komletní tělesný pohyb člověka. Je náročný jak po aerobní stránce, tak i po silové. Důležitá je i pružnost a ohebnost těla. Mimo tělesnou stránku tréninku, je nutné se zaměřit i na rozvoj duševních schopností člověka.

 
Začátečníci nemusí mít z tohoto úvodu obavy a předem to vzdávat. Jelikož je karate převážně individuální záležitost, jedinec může postupovat v tréninku dle svých schopností a možností. Vhodně zvolenou tréninkovou zátěží se může každý vypracovat k pozoruhodným výsledkům.
 
Mimo samotný nácvik technik karate, jsou vhodné i jiné činnosti, které samotný trénink oživí a zpříjemní. Například různé hry, které pomáhají rozvoji orientace, síly, mrštnosti a postřehu, posilování ve fitcentru, strečinková cvičení.
 
Samotnou kapitolou je nácvik meditace a dechových cvičení. Je velkou škodou západní kultury, že je tato oblast velmi opomíjena a neustále zahalována rouškou tajemství. Prakticky každý východní mistr (H. Kanazawa 10. Dan, K. Funakoshi 9. Dan, O. Higa 9. Dan, T. Ogawa 9. Dan, atd. ), u které jsme měli možnost i opakovaně absolvovat semináře, důležitost tohoto cvičení několikrát zdůrazňoval, vysvětloval a předváděl.