Přehled používanách japonských pojmů v Shotokan karate a jejich význam
 
Tréninkové a bojové formy:
 
  Japonský výraz   Význam
       
  Gohon-Kumite - 5 x útok, 5x obrana a po páté obraně protiúder.
  Happo-Kumite - Trénink pro zvládnutí kroku a pohybů těla, jakož i výuka instinktivní reakce, kdy více útočníků zaujímá kruh, obránce stojí uprostřed. Útočníci hlásí každý útok, čas mezi obranou/protiútokem a mezi dalším útokem má být co nejkratší.
  Kihon-Ippon-Kumite - Jeden útok, obrana a protiútok.
  Jiyu-Ippon-Kumite - Obě strany stojí proti sobě ve volném bojovém postoji, útočník si hledá pro svoji techniku výhodný odstup a svojí nahlášenou techniku okamžitě vykonává. Útok provádí s největším nasazením, bez myšlenek na další očekávanou akci obránce. Obránce se nesmí snažit o zkrácení vzdálenosti, aby se nemohl "ulít" z útoku, naopak by měl útok blokovat, případně ustoupit na co nejkratší vzdálenost a obranu ukončit silnou kontrující technikou.
  Jiyu-Kumite - Volný boj.
  Kaeshi-Ippon-Kumite - Útočník a obránce stojí proti sobě v Shizentai. Útočník hlásí pásmo (u kopů i techniku samotnou) a útočí vlevo, nebo vpravo dle své volby přímo ze Shizentai. Obránce se stahuje do přiměřeného postoje podle útoku (jako v Kihon-Ippon-Kumite) a blokuje. Potom útočí obránce sám a to tak, že provádí krok vpřed s použitím stejné techniky jakou byl napaden. Nyní obránce, předtím útočník se stahuje zpět, nebo do strany blokuje, kontruje a staví se do Kamae. Útočník by se měl zpočátku soustředit jen na svou, útočící techniku a potom bleskově odpovědět na protiútok, blokovat a silou kontrovat.
  Kata - Předváděná forma stínového boje, obsahuje všechny základní techniky v daných kombinacích. Viz. sekce Kata
  Kata Bunkai - Reálná demonstrace významu Kata pohybů s jedním, nebo více partnery.
  Kihon - Základní škola.
  Kumite - Cvičení s partnerem (škola boje).
  Okuri-Jiyu-Ippon-Kumite - Útočník i obránce se pohybují volně v bojovém postoji. Útočník hlásí pásmo útoku a útok samotný, kdy zaútočí v pravý okamžik. Obránce blokuje a kontruje tento útok. Když obránce ukončí protiútok (obránce zaujímá bojový postoj), zaútočí útočník znovu, ale nyní již nehlásí pásmo útoku ani techniku samotnou. U útoku se bere zřetel na směr útoku a na vzdálenost k postoji obránce. Obránce blokuje, kontruje a zaujímá opět bojový postoj. PŘÍKLAD K OKURI-JYIU-IPPON-KUMITE: Útočník útočí po nahlášení s Oi-Zuki Chudan. Obránce blokuje se Soto-Uke Chudan a kontruje s Gyaku-Zuki Chudan/zaujímá bojový postoj. Nyní útočí útočník bez nahlášení techniky např. s Mawashi-Geri Jodan. Obránce blokuje s Uchi-Uke Jodan a kontruje s Gyaku-Zuki Chudan/zaujímá bojový postoj.
  Sanbon-Kumite - 3 x útok, 3 x obrana, po třetí obraně protiútok.
  Shiai - Závody v sportovním karate. Kata-Shiai – závody v Kata, Kumite-Shiai – závody v Kumite (volný boj, dle stanovených sportovních pravidel).
 
Kyjov, 18.05.2015, Fiala Petr